Šití

Porodnické vložky

3. září 2014 v 19:14 | Elentari
Tak se znovu hlásím o slovo!
Snad úspěšně jsem ukončila ročník, překonala těhotenskou únavu, vdala sestričku a vše ve zdraví přežila 2 v 1. Teď bych ráda do termínu porodu a začátku školy našila vše, co jsem si předsevzala (a co jsem v mezičase stihla našít, tak vyfotila :-)).
První vlaštovkou jsou porodnické vložky. Myšlenka látkových vložek na každoměsíční používání mi moc příjemná není, ale s blížícím se termínem porodu jsem si musela své řešení šestinedělí nějak vyjasnit... Velkým problémem je to, že kupované vložky jsou žalostně krátké, žalostně úzké a balení, ve kterých jich je jen pár, je žalostně drahé (a věta v časopise u gynekologa, které tvrdila, že období, kdy tyhle vymoženosti potřebujete, trvá asi jen tři týdny, u mě způsobila záchvat hysterického smíchu).
Inspirovala jsem se na Jituli blogu, jejíž článek mě na tuhle myšlenku vůbec přivedl. Savé jádro je z bambusového aksamitu a konopno-bambusového flísu, tělo pak z úpletu (převážně recy ze šatů a pyžama) a silnějšího plátna z Ikei. Taky už bych mohla dělat profesionální nabíječku druků (celkem 36 ufff).
Rozhodla jsem se, že se budu toto šestinedělí rozmazlovat (kdo měl možnost poňuchat bambusový aksamit, ví ;-)), takže tohle je krok číslo jedna :-).

Polštáře

2. března 2014 v 21:36 | Elentari
Velmi starým a dlouho nenafoceným projektem (chyba nebyla na mé straně :-)) jsou polštáře pro mou sestřičku. Látky si vybrala sama, nevěřila jsem, jak pěkně budou vedle sebe vypadat. Opravdu šmrncovní kombinace.Softshellové kalhoty

2. března 2014 v 21:31 | Elentari
I když teďka moc nešiju, aspoň Vám ukážu, co jsem šila, když jsem ještě pořádně šila Usmívající se
Jedny softshellky pro mou maličkost, s vysokým nápletem, který se, jak doufám, osvědčí při dalším těhotenství. Aby mně to na procházce s prckem do místního kravína slušelo.
Již prošli několikerým testováním a je to fakt čupr věc.
Omluvte nepříliš vhodné fotopozadí, nebyl čas, celá fotoakce trvala asi 20 vteřin. Smějící se


Dáreček

13. února 2014 v 21:35 | Elentari
Že jsem se ani nepochlubila dárkem k narozeninám? No protože jsem ho musela nejdřív otestovat - pánským tričkem s dlouhým rukávem a dámským nátělníkem, obé z climayarnu - jen nevím, jestli model a modelína budou stát modelem :-) To třeba až někdy příště.


Řezací podložka 90x60, pravítko 50x15 a řezací kolečko Olfa :-)

Kabelka III

12. ledna 2014 v 23:26 | Elentari
Moje třetí kabelka. Tedy třetí došitá. Úplně první měla být pro mou švagrovou. Ale nebyla dokončena, můj perfekcionalismus mi nedovoluje ji předat :-D
U této jsem si upravila postup, zlepšila. Mám z ní obrovskou radost. Během všech tří jsem si ujasnila použití materiálů, velikost kabelky.
Další už bude pro švagrušku, slibuju ;-)


Na živo je mnohem hezčí! :-)

Krásný vstup do nového týdne!

Testovací balíček utěrek

27. prosince 2013 v 9:00 | Elentari
Na přání šitý byl dárek pro mou švagrovou - červené utěrky do černé kuchyně. Objednala jsem froté z Poláška Holešov a dvakrát ho vysrážela na 90°C (doufám, že už se ani nehne). Z druhé strany (neboť je froté jednostranné) jsem přišila bavlněné vzorované plátno. Aby obě vrstvy držely u sebe, utěrky jsem ručně volně prošila. Snad budou sloužit dobře :-)

Bambusové tričko s kravičkou Connie

25. prosince 2013 v 9:00 | Elentari
Tento článek by se také mohl jmenovat "Vítězství ducha nad hmotou" aneb jak jsem tu krávu nevzdala. Mrkající Je to zároveň druhý článek letošních handmade dárků, první byl andělský likér, který dostala moje drahá tchýňka a švagrová.
Byla to docela fuška, vůbec se mi nedařilo (myslím, co se týče aplikace). Několikrát jsem párala, přešívala v ruce... Ale nakonec mě to i bavilo. Z celku mám velmi dobrý pocit. Dokud bylo doma, pořád jsem se na něj chodila koukat Úžasný
Snad se bude synovečkovi líbit.
Upgrade body

17. prosince 2013 v 16:30 | Elentari
To jsem takhle jednou probírala dětské oblečení a narazila jsem na jedno fádní, trochu flekaté bílé body. Na bílé je každý flíček vidět, ale zase jen kvůli tomu jsem jej vyhazovat nechtěla. Když pak najednou... vzniklo toto.

PŘEDTÍM:a POTOM:Prcek k body nosí zelené manžestráky a vypadá více než prďácky ;-)


Vesta pro čertíka

2. prosince 2013 v 23:39 | Elentari
Vesta pro jednoho šikovného kloučka na zítřejší mikulášskou besídku... došitá asi před pěti minutami.
Teď sednout ke knížce a dohnat učení. Chjo. Držte mi v pátek palce!


"Nejhezčí" knoflíky v naší galanterce, které mně k čertíkovi nejvíc pasovaly - připomíná mi to uhlíky nebo kamínky.


Krásnou mikulášskou nadílku přeju :-)

Bryndáčky

27. listopadu 2013 v 9:26 | Elentari
Když jsem se připravovala na zkoušku, tak jsem potřebovala vždy před spaním vypnout. U něčeho jednoduchého, co nejde moc zkazit :-) Relaxovala jsem tedy u šití bryndáčků - buď se budou hodit (v okolí je pár novočekatelek) a nebo se třeba někomu zalíbí :-)


Složení: líc - 100% bavlna

rub - 100% polyester (fleece antipilling)
Fleece na spodní straně byl použit proto, aby bryndáček neprovlhal a prckové tak zůstávali v maximálním komfortu.
Zapínání na suchý zip.

Dokladovka

2. listopadu 2013 v 19:30 | Elentari

Dárek pro kamarádku.
Začínám přicházet na chuť růžové a srdíčkům... :-)

Štuclík

26. října 2013 v 8:41 | Elentari
Štuclík neboli rukávník. Chrání ruce před zimou, mrazem. V dnešní době tradiční štucle již (moc) nevidíme, moderní se ale staly rukávníky připnuté na rukojetích kočárků. Kdo si myslí, že ušít si rukávník na kočárek je jeho vlastní přelomový objev, musím ho zklamat. První patent byl registrován již v roce 1920 v Anglii :-).

To jsme se ale dostali moc daleko :-). Výplní pár mých posledních volných chvil se stal tento štuclík. Je pro babičku mého manžela. Je to úžasná žena. Znám ji jako neskutečně pokornou ženu, naprosto plnou pozitvní energie, která na ostatní hledí s láskou a pochopením. Bohužel se v posledních několika měsících zhoršil její zdravotní stav, kdy je upoutaná na lůžko. Doneslo se ke mně, jestlipak nemáme někde starý štuclík? Starý ne, ale nový snadno spíchneme :-) A rádi. Třeba sto. Snad udělá radost :-)

Madmoiselle Paris podruhé

22. října 2013 v 22:28 | Elentari
Vypadá to, že se flákam, co? Mně to ani nepřijde. Ráno se probudím a už je večer. Dny se zkracují a času není nazbyt. Byla jsem už třikrát ve škole a už toho mám až nad hlavu :-) Co se týče šití, tak se pro něco nadchnu, začnu šít... a pak to tu leží. Ale věřím, že všechno má svůj čas ;-)

Udělala jsem si radost. Aby kovářova kobyla taky pořád nechodila bosa. A ve škole trochu vypadala :-)
Takže Madmoiselle Paris podruhé, zase s jinými rozměry. Aby se mi tam vešly desky, knížky a nejlépe i notebook. Chtěla jsem něco divočejšího, ale tohle je takové neutrální... tak třeba příště.

Poprvé jsem taky pracovala s koženkou a laminovanou bavlnou. No... snad budeme kamarádky :-)
Abyste si nemysleli...

29. září 2013 v 7:00 | Elentari
... že se flákám :-)


Kompletek (tričko a prdeláčky) z climayarnu pro kamarádčinu holčičku.

Krásnou neděli!

Zateplujeme

28. září 2013 v 12:59 | Elentari
Tak nám začíná přituhovat. Včera první přízemní mrazíky, dnes lautr to samé a teplota se po ránu drží na nule. Potřebujeme zateplit a začínáme u prcka.Z vlněné svetru ze sekáče (á 10 Káčé) jsem podle střihu z Ottobre 1/2013 ušila overal. Béžový byl zkušební - dal mi taky dost zabrat (velký podíl na tom měl nekvalitní zip z místní zaprděné galanterky, který jsem nakonec musela přešívat Křičící), u modrého už jsem byla zkušenější.
A troufla jsem si i na aplikace Úžasný.

Aktualizace: 12. 10. 2013 - Postřehy po pár týdnech používání:
Jsem naprosto nadšená! Vlna je opravdu úžasný materiál. Když se v noci prcek pročůrá, je v teple, stačí vyvětrat, není cítit nic... Když mu rostou zuby a slintá, spodní bavlněné tričko zůstavá suché, stejně tak i když objevil, jak se pouští venkovní vodovod - mokrá byla vrchní vrstva, vlněný overal to nepustil dál, zůstal na omak suchý.
Takže za mě spokojenost! Vřele doporučuji.

Petite Mademoiselle Paris

22. září 2013 v 23:19 | Elentari
V rychlosti vycvaknutý dárek pro sestřenku - kabelka inspirovaná návodem na Mademoiselle Paris podle časopisu Marina.
Ještě teplé - od žehličky :-).

Chlapecké sáčko s kravatou...

13. září 2013 v 9:00 | Elentari
... pro kamarádčina syna.

Návod na sáčko naleznete zde, návod na kravatu tu.

Snažím se :-)

30. srpna 2013 v 15:57 | Elentari
V předminulém postu jsem předesílala, že se máte na co těšit :-).
To jsem ještě nevěděla, že nutně musíme na spoustu akcí, že si Kryštofíno na čtnáct dní usmyslí, že spát po obědě je vlastně děsnej vopruz, takže večer došlo místo relaxu na dohánění ztraceného času. Celkově ty prázdniny strašně rychle uběhly, najednou prásk a je tu září :-/ To znamená školu a teď nově i trochu té "oficiální" práce. Neboť matky na mateřské dovolené mi jistě dají za pravdu, že válení si šunek na gauči je dosti vyčerpávající. Viz ilustrační video. Držte mi palce, ať to všechno zvládnu :-).

A teď zpět k tomu šití. Můj rovnosteh se rozhodl, že přestane fungovat. Načež byl odvezen k panu doktorovi do servisu. Tam se týden relaxoval a po rozešití asi třech/čtyřech věcí (ne, nemůžu ušít jednu a jít na druhou) přestal tvrdošíjně provazovat horní nit s tou spodní. Všechno jsem několikrát vyměnila, vyčistila a nic. Tak tu teď stojí... a nešije :-/.

Možná za to ale může i pořízení nového sourozence - "brášky" :-). Jmenuje se Overlock Brother M3034D a jsou mu asi dva týdny :-). Kupovala jsem jej v e-shopu unuodesign.


Tak se spolu sžíváme. Po troškách, jak se najde čas, ale stále více mi přirůstá k srdci. Jak jsem bez něj mohla žít?
Dovolte mi představit pár výtvorů, které jsem na něm spíchla:
(Omluvte kvalitu fotografií, neboť u nás v domě, kde se vyskytují chvílemi i tři digitální fotoaparáty, nelze nikdy nalézt ani jeden, pokud ho člověk zrovna potřebuje. Fotografie jsou z mého ctěného mobilního telefonu ;-))

Turecké gatě, střih Acrobatics - Ottobre 2011/1můj top, střih od oka podle tohoto článku (mimochodem - tu látku jsem si prostě musela koupit :-) a to na "divoké" vzory nejsem)
Kryštůfkova trička, střih od oka. (materiál - prostřihy z Dadky Vracov)
Vysvětlení vzoru - na jeden prostřih se vejde jeden a půl trička, proto PD nebo ZD sešitý z dvou kusů - ale mě se to fakt líbí!
Přijde mi to jako výborná varianta pro maminky, které nevychází příliš s rozpočtem a přitom se jim oblečení z druhé ruky ekluje.
(tu čepici jsem také šila já :-) )


Nikdy jsem moc nechápala šití triček doma, když jich je spoustu levných v obchodech. Teď už chápu - tyhle trička se K. nevyhrnují, má je hezky ke krku a (za ten peníz) mi jich není tolik líto, když jim K. dává řádně zabrat :-)

A nakonec maminčin vymazlenec:


Mějte krásný zbytek léta!
:-)

Šusťáková bunda

18. července 2013 v 8:27 | Elentari
aneb Zase s křížkem po funuse :-)
První den, co přestalo pršet, foukat a mračit se, jsem dokončila šusťákovou bundičku pro našeho prcka. Jsem z ní fakt nadšená. S náplety vypadá z dálky docela profi :-) Jen mě zlobí stroj, bude muset na ozdravný pobyt ...

Střih je z Ottobre 1/2011. Byl to střih na teplákovou mikinu a možná proto je i při velikosti 92 tak akorát našemu prckovi, kterému jsou ještě některá bodyna s velikostí 74. Takže na to pozor :-) Ale uvidíme, třeba mu ještě na jaře bude. Dáme vědět.

Šila jsem z nepromokavé šusťákoviny, jako podšívku jsem použila bambusový aksamit a bambusový sportovní úplet (v rukávech).


Hezký den!

Pro miminko

11. června 2013 v 14:16 | Elentari

Nový život je tu! Tak pár drobností, aby se mu tady na světě líbilo!


A já měla alespoň omluvu pro zasednutí k šicímu stroji a ne k psacímu stolu a matematice... Každý důvod je vítán. Je to poslední zkouška, nejtěžší, a už je tak málo času. Snad to dopadne na první termín a to teprve potom uvidíte ten mazec! :-)P.S.: Jo a prosímtě, sluníčko, už tu vydrž a nikam nechoď! :-)

Kalhoty pro lezce

21. března 2013 v 10:25 | Elentari
Kryštůfek má poslední dobou těžké období... a my ještě těžší. Poté, co objevil kouzlo stání a obcházení ohrádky, mu tak malý svět přestal stačit. Největší krize nastala, kdy chce více lézt, než se chovat (!). A to je
teda na mamánka co říct.
Jak víte, bydlíme u rodičů a s námi tu ještě žijí dva psi. Z toho jeden zvláště přítulný, který má permanentní tendenci se o Kryštůfka "starat". To je první problém. Druhý problém je studená dlažba. Psy pustíme ven, ale co s podlahou?


Pro krále kuchyně

18. února 2013 v 22:15 | Elentari

Už je to dlouho, což? Vypadá to, že nic nedělám...
Ale opak je pravdou! :-) Například jsem úspěšně zakončila první semestr studia na vysoké škole B-)
A tak teď, v týdnu volna a nicnedělání, tak jak už to na mateřské dovolené bývá, jsem si relaxovala u šicího stroje.
První výtvor byl pro mého velkého sponzora, fanouška a nejlepšího manžela, který moc dobře vaří ;-) Aby z té mé závislosti na textiliích všeho druhu také něco měl...
A ano, vidíte dobře. Bavlna je potištěna motivem pivních víček ;-) Je z dílny Clothowrks, z kolekce Brewsky od Barb Tourtillotte.

Můj PPP

18. února 2013 v 22:12 | Elentari
aneb První Patchworkový Počin.
Je to polštářek, který putoval za mojí maminkou do nemocnice, kde se tak náhle ocitla, aby se jí po nás tolik nestýskalo.
Už je doma a stejně tak i polštářek, takže vám ho můžu ukázat...
Srdíčko je vytvořeno mým oblíbeným způsobem - šitím přes papír. Nic nemusíte měřit, jen šijete po vyznačených liniích...Inspiraci jsem čerpala zde. A to konkrétně tady.

Je to jisté!

21. ledna 2013 v 23:01 | Elentari
Ano, ano, ano... další robátko bude muset být holčička, abych mohla častěji šít takovéhle šatičky.
Teď zatím jen pro sousedovic berušku :-)
Škoda jen, že foťák (a celá dnešní ponurá atmosféra) šatky trochu zabil... Jsou hezké, opravdu.

Nemohla jsem se rozhodnout, které knoflíčky našít,... tak jsem to nechala na majitelce :-).
Které byste zvolili vy?
Decentně dívčí...


... či dětsky rozpustilé? :-)


Inspiraci jsem čerpala tady, paní blogerce to všechno sedělo, jen já jsem měla (menší) problém,.. takže jsem si střih upravila podle sebe :-)
Snad budou dělat majitelce radost.

Vánoční IV - interaktivní krokodýl podle Susu

17. prosince 2012 v 21:10 | Elentari
Tákže... další dáreček, ze kterého mám opravdu radost :-).
Nápad jsem se objevila na blogu paní Susu.
Hned jsem musela najít človíčka, kterému krokodýla ušiju.
Našla jsem a ušila:-)
Takže nějak takhle:

Hezký večer!
:-)
 
 

Reklama