Šaty á la léta padesátá (překlad/návod)

3. března 2013 v 21:52 | Elentari |  Šití - návody
Tak. Říkala jsem si, že na oslavu prvního roku mého kreativního snažení by to chtělo něco fakt velkýho. Teda - v mém případě - se spokojím s něčím větším. Jenom trošičku :-). Tak tady to je.

Už dlouho mám v plánu ušít sestřičce šaty - podobné šatům v 50. letech, s bohatou sukní. Asi před čtrnácti dny mě oslovila švagrová, zda bych jí neušila šaty na retro ples. To mě donutilo se poohlédnout po střihu a měla jsem štěstí - zrovna nedávno se toto téma řešilo na Modním pekle.

Rozhodla jsem se ušít šaty podle tohoto návodu. Při této příležitosti jsem pro vás (pro méně zběhlé v angličtině, popřípadě pro úplné začátečníky v šití a hlavně pro ty, které by si chtěly ušít takovýto prďácký kousek do šatníku) připravila (po)drobný návod. To abyste nemuseli jednotlivé kroky luštit tak jako já ;-). Předem ale upozorňuji, že jsem si postup mírně upravila. Přijde mi, že fotonávod není potřeba. Hlavně všechno bylo dost narychlo a foťák mi odjel do ciziny. Pokud máte opačný názor, šaty budu šít ještě nejmíně jednou, takže na přání můžu popřípadě vycvaknout i fotky...


Obrázek vlevo - zdroj.


Spotřeba materiálu závisí na velikosti šatů a délce sukně. V mém případě (velikost šatů S a ještě jsem je zmenšovala) jsem použila cca 2,60m látky široké 140 cm, sukni jsem však dělala kratší a měla jsem menší i jednotlivé sklady. Ale vypadá to dobře. A ještě mi zbylo na stuhu-mašli. Dále budeme potřebovat cca 4,00m tylu širokého 150cm (nebo 2,00 širokého 3m). A už zbývá jen skrytý zip (asi 40cm) a pasovka nebo nějaká stuha, do které budeme všívat spodničku.

1. Abychom začli od úplného začátku, nejdříve je potřeba získat střih. Začneme zjištěním velikosti. Podle tabulky velikostí se přeměříte (kdo by nevěděl jak, rozměry má naznačené zde) a zjistíte svou velikost, podle níž si stáhnete soubor na konci stránky. Teď máte dvě možnosti. Buď si střih doma vytisknete a složíte, nebo si zajdete do copycentra. Kdo si vybral první možnost, je třeba soubor převést do jiného formátu, aby šel vytisknout na obyčejné domácí tiskárně - na A4. Pokud nemáte počítač vybaven potřebnými programy tak jako já a nechtějí se vám složitě stahovat, využijeme jednoduše internetové aplikace (vše je napsáno zde). Zjednodušeně: Navštívíte tyto stránky, kam nahrajete soubor se střihem, který máte již stažený v počítači. Aplikace to zpracuje a vám "dá" už soubor připravený k tisku. Střih vytiskneme. V návodu k tisknu je napsáno, že při lepení mají stránky "lícovat" v rozích na okrajích stránek. Abych se přiznala, to se mi příliš nepovedlo, neseděli mi pak čáry střihu. Musíte to lepit trochu halabala... no uvidíte sami :-). Vytřihneme si jednotlivé díly - pokud budete stříhat po vnější lince, budou obkreslené díly již s centimetrovým přídavkem na švy.

2. Nejdříve si ušijeme živůtek. Položíme si díly střihu na přeloženou látku (díly tedy budou dvakrát zrcadlově), a to nějak takto:

Abychom si utřídili pojmy, tak na obrázku vidíme pod číslem 1 přední středový díl (center front part), 2 přední boční díl (side front part), 3 zadní boční díl (side back part), 4 zadní středový díl (middle back part), 5 zadní podšívkový díl (back part facing), 6 přední podšívkový díl (front and strap facing).
Tip: Já jsem přední středový díl (1) vystřihla v celku, aby byl zachován vzor - ale v tom případě musíte dát pozor, abyste nevystřihli přední středový díl i s přídvky na švy, které jsou již na papírovém střihu zahrnuty.

U zadního podšívkového dílu (5) a předního podšívkového dílu (6) příliš nevadí, že nebude vzor stejným směrem. ;-) Alespoň u nás, začátečníků :-).

Díly si obkreslíme, stejně tak si označíme i místa značek a vystřihneme.

3. Nažehlíme výztuhu na rub předních podšívkových dílů a zadních podšívkových dílů.

4. Nastehujete a sešijte prostřední šev (šev mezi předními středovými díly) a princesový šev (šev mezi středovým dílem a předním bočním dílem). Dáme si pozor na značky, ať nám sedí. Sežehlíme střední šev nalevo a princesový šev směrem na střed.

5. Nastehujeme a sešijeme zadní princesové švy (švy mezi zadními bočními díly a zadními středovými díly - opět pozor na značky), přiložíme princesové švy směrem k středu zadního dílu a sežehlíme.

6. Nastehujeme stranové švy (švy mezi předními a zádními bočními díly), sežehlíme je směrem dopředu. Po došití tohoto kroku je záhodno živůtek (si) vyzkoušet, alespoň takto "nahrubo" ušité. Abychom viděli, zda střih opravdu sedí, a to hlavně v oblasti prsou. Změny si našpendlíme a přešijeme. Já osobně střih musela hodně zmenšovat:


7.Teď vyřešíme zapínání vzadu za krkem. V originálním návodu jej řeší takto:
Srolujte z látky co nejužší proužek. Rozstřihněte ruličku na tři části a udělejte z nich očko na knoflík. Velikost oček závisí na velikosti knoflíku. Přišpendlete smyčky ke krajům levého popruhu (ohnutí smyčky leží směrem dovnitř, konec smyčky leží na linii švu - ale ohlídejte si přídavky na švy, ať tam potom nemáte malinké očko!).
Já jsem zapínání vyřešila tak, že jsem do hotového popruhu udělala tři dírky a přišila tři malé knoflíčky. Pokud to budete dělat podle mě (což je jednodušší a popruhy si můžete nastavit jak chcete dlouhé - zkrátka více si s nimi pohrát), tak s řešením zapínání počkejte až na konec.
Samozřejmě toto řešení není příliš vhodné pro plesové večerní šaty, ale na letních šatech to je… akceptovatelné :-).

8. Teď si sešijeme "podšívku", která nám okraj živůtku vyztuží. Sešijeme zadní a přední podšívkové díly, švy rozžehlíme. Sešijeme podšívku a živůtek.
Tip: Já si nesešila konce "popruhů" - to vám dá větší možnost regulace, až si vyzkoušíte už téměř hotové šaty a zjistíte, že popruhy jsou ještě dlouhé. Samozřejmě toto se u letních šatů ztratí, u večerních už asi ne...

Sestřihneme přídavky na švy na 2-3 mm od stehu. Živůtek obrátíme na líc a vyžehlíme jej. Začistíme vnitřní švy.

9. Teď si vystřihneme díly pro sukni. Já použila jednu šířku sukně na přední díl a po půlce šířky látky na dva zadní díly. Sukni jsem stříhala dlouhou cca 75 cm (rozuměj jeden obdélník měl 140x75cm, a další dva 75x75). Našijeme dva menší díly po stranách toho většího (samozřejmě stejně dlouhou stranou ;-)) Teď to chce trpělivost a odvahu :-). Našpendlíme si k živůtku získaný pruh látky. A to tak, aby jednotlivé sklady končily vždy na úrovni švů živůtku (mě to vycházelo cca 10cm). Mezi jednotlivými sklady jsem měla mezeru cca 20 cm. Začneme špendlit od středu živůtku (a středu sukně ;-)).
Doufám, že vám následující... "nákres" pomůže :-D :
Zde je strana viditelná zvenku ->

Až se notně narozčilujete a výsledek se vám bude líbit, sukni k živůtku přišijte.

10. Já si ještě živůtek u vrchu (v průramcích, výstřihu apod.) prošila, aby neměla podšívka tendenci se kroutit ven.

Pokud jste si konce "popruhu" okolo krku nechali nesešité, teď je třeba vyřešit jejich konečnou délku.

11. Následně našijeme mezi středové zadní díly zip. Jak se šije skrytý zip se podívejte tu. Jak vidíte ve videonávodu, nejdříve se všije zip a následně se sešije zbytek švu. Šaty si vyzkoušíme a zahneme délku sukně, která se nám zamlouvá. Začístíme (např. založíme ještě jednou) a přišijeme.
(Pokud jste nedělali smyčky na knoflíčky, teď je čas knoflíkových dírek a knoflíčků.)

11. A na závěr spodnička. V originálním návodu je přišitá k sukni. Já ušila sukničku zvlášť a to volně podle návodu v časopise Burda č. 10/2010 u tohoto modelu.
Zkráceně: Ustřihneme si z tylu dva obdélníky, a to
1) 2xkonečná délka sukně (minus nějaké čtyři centimetry) X 300 cm a
2) 50 X 150 cm.
Sešijeme konce obdélníků k sobě, aby nám vznikl "válec" z jednotlivých obdélníků. Ale to ne jen tak. Nazačátku a na konci švu nechte cca 18cm nesešitých.
Tyto dva obélníky přeložíme na obdélníky velikosti
1) konečná délka sukně (minus nějaké dva centimetry) x 300 cm a
2) 25 x 150 cm.
18-ti centimetrové rozparky nám pasují.
Tyto konečné obdélníky dáme na sebe, rozstřižené konce budou u sebe, nějak takto:
18-ti centimetrové rozparky nám zase pasují na sebe. Rozparek začístíme.
Stranu s rozstřiženými konci nařasíme na obvod pasu. (Napětí horní nitě úplně povolíme a prošijeme tyl dlouhými stehy. Pak si jednu nit podržíme a látku po ní "stahujeme" - řasíme. Stejně jako u balonové sukně.)
Nařasenou spodničku našijeme na pasovku nebo nějakou stuhu.

Máme hotovo! Nebylo to nic těžkého. Ale vyžadovalo to krapet trpělivosti. :-)

Zde už můžete vidět šaty na majitelce/modelce:


A ještě mašle:


Hezký nedělní večer!
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Anežka Anežka | 4. března 2013 v 18:40 | Reagovat

Janičko,koukám jak puk. je to paráda a Ty jsi definitivní švadlenka!

2 elentari elentari | E-mail | Web | 4. března 2013 v 18:48 | Reagovat

Děkuji, děkuji :-) Švadlenka ještě nejsem, ale snažím se na tom intenzivně pracovat... :-)

3 CallMeTina CallMeTina | 29. srpna 2013 v 9:20 | Reagovat

Moc děkuji snažím se ušít šaty s nabíranou sukní a každý návod je dobrý :D

4 elentari elentari | E-mail | Web | 30. srpna 2013 v 15:21 | Reagovat

[3]: Mrkněte kdyžtak do Burdy 6/2013, je tam zajímavá bohatá letní sukně, vypadá opravdu hodně nabíraně (http://www.burdastyle.de/archiv/burda-style/06-2013_bsmid_220.html  - model na obalu - č. 132). Sukně by šla přišít k živůtku ;-)
Každopádně opravdu hodně co do objemu dělá spodnička ;-)
Ať se daří!
J.T.

5 nikita5.1 nikita5.1 | 22. května 2014 v 11:55 | Reagovat

KONEČNĚ!! Konečně jsem objevila přesně to, co celou dobu hledám! Moc děkuji za super návod, našla jsem ho předevčírem a dnes už mi na panně visí téměř hotové šaty. Jen sukni jsem udělala kolovou, za A) prto, že mi k "padesátkovým" šatům prostě sedí a za B) proto, že jsem si tak ulehčila práci o složité skládání.
Moc moc děkuji za tenhle návod a já jdu šaty došít :)

6 elentari elentari | E-mail | Web | 26. května 2014 v 18:04 | Reagovat

[5]: To jsem moc ráda, že jsem byla nápomocná :-) Kolová sukně vypadá samozřejmě lépe, byla jsem limitovaná rozměrem látky, takže třeba někdy příště :-) A určitě budu moc ráda, když mi pošlete fotografii vašeho díla! :-) Jsem teď tak trochu na mrtvém bodě, tak třeba mě to nakopne :-)

7 Kaťka Kaťka | E-mail | 14. června 2015 v 15:00 | Reagovat

Ahoj :) chystam sa usit si tieto saty, ale nepochopila som kde a ktory subor si mam stiahnut aby som ziskala strih :) dakujem za vysvetlenie ;)

8 flower-go flower-go | 17. června 2015 v 10:34 | Reagovat

Nádherné šaty :) akorát taky nevím, kde stáhnout ten vzor + ještě jak tam píšeš že se má nažehlit výstuha, tak tu vezmu kde ? Díky moc :)

9 elentari elentari | 28. prosince 2015 v 20:18 | Reagovat

Omlouvám se za pozdní reakci, doplněno v textu :-)

10 Alena Alena | E-mail | 3. května 2016 v 18:52 | Reagovat

Děkuju za úžasný návod. Ač jsem naprostý amatér, tak šaty dopadly na výbornou:)

11 ABK ABK | 14. srpna 2016 v 20:41 | Reagovat

Nechápu, nač se tak peklovat s výrobou sukně od oka, kdyř si lze přesně vyměřit a spočítat umístění i velikost záševků, jinak je to dobrý návod

12 Jeremyneigh Jeremyneigh | E-mail | 13. října 2017 v 8:52 | Reagovat

test soft

13 Jacquesmon Jacquesmon | E-mail | 14. října 2017 v 19:01 | Reagovat

Bcoewvcxi
Как купить кожаные <a href=http://www.1prikid.ru/koshelki-portmone/>кошельки портмоне женские</a> распродажа, Цена <a href=http://www.1prikid.ru/koshelki-portmone/>кошельки женские</a> лакированные клатч

14 Albertvep Albertvep | E-mail | Web | 5. června 2018 v 17:24 | Reagovat

The prostate related is a vital a part of a male's reproductive system. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The prostate gland can be found just as you're watching rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it is usually very uncomfortable and inconvenient for the patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.

Prostate infection, often known as prostatitis, is the most common prostate-related problem in men younger than 55 years. Infections in the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis is the least common of kinds of prostate infection. It is due to bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition connected with a particular defect inside gland as well as the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be brought on by trauma towards the urinary tract or by infections received from other regions with the body. A patient may experience testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal in the prostate defect accompanied by the employment antibiotics and NSAIDs to help remedy the soreness.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not yet to create the causes of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other think that intensive exercise and heavy lifting might cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective diet is important. These are some in the things you can do to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for our health and wellbeing and it will also maintain the urinary track clean.

2. Some studies declare that a number of ejaculations per week will assist you to prevent prostate cancer.

3. Eat steak without excess. It has been shown that consuming greater than four meals of beef per week will heighten the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most crucial measure to take to ensure a healthy prostate is usually to select regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you ought to select prostate examination at least one time annually.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama